Prezentuję tutaj efekt mojej skromnej działalności na polu astronomii. Z tej strony można pobrać programy i publikacje mojego autorstwa. Wszystkie dostępne na tej stronie materiały są bezpłatne a ich rozpowszechnianie jest dozwolone pod warunkiem niezmieniania zawartości i wskazania adresu tej strony jako źródła pochodzenia.


Astronomia - Jedyny w Polsce miesięcznik astronomiczny

Od czerwca 2012 r jest dostępny na rynku jedyny w Polsce miesięcznik astronomiczny którego jestem wydawcą i redaktorem naczelnym. Zapraszam do jego prenumeraty. Szczegóły na stronie www.astronomia.media.pl.


Wielki Atlas Nieba - Wydanie Jubileuszowe z okazji 400-lecia astronomii teleskopowej

Nowe wydanie Wielkiego Atlasu Nieba - 2.5 miliona gwiazd do 12 mag, 70 tysięcy galaktyk, mgławic i gromad, 200 tysięcy opisanych obiektów - największy w historii druku atlas nieba. Nakład atlasu został wyczerpany.


Wielki Atlas Nieba

Ponad milion gwiazd do ok. 11 mag naniesionych na 592 mapy, do tego blisko 100 stron tabel z danymi. Nakład atlasu został wyczerpany.


Program AFA 2.1

AFA (astro-foto-analizator) to program który automatycznie opisuje zdjęcia nocnego nieba pod względem ich zawartości - wskazuje na nich ok. pół miliarda gwiazd (do 20 mag), blisko milion galaktyk i innych obiektów mgławicowych oraz wszystkie znane planety, planetoidy i komety.

Program składa się z części podstawowej zawierającej dane o obiektach układu słonecznego, obiektach mgławicowych i 2.5 mln najjaśniejszych gwiazd (do ok. 12 mag) oraz z rozszerzenia w postaci bazy USNO-B z danymi o gwiazdach do 20 mag. Z tej strony można ściągnąć w pełni funkcjonalną wersję 2.1 programu - część podstawową oraz fragmenty bazy USNO opisujące wybrane rejony nieba.

Pełna wersja programu (tzn. z całą bazą wszystkich gwiazd do 20 mag) dostępna jest za darmo, ale wyłącznie dla prenumeratorów miesięcznika Astronomia. Prenumeratorzy zainteresowani otrzymaniem pełnej wersji proszeni są o kontakt na adres redakcja@astronomia.media.pl.


Program IG (identyfikacja gwiazd)

Program IG służy do identyfikacji gwiazd na zdjęciu o którym nie wiadomo ani co ukazuje ani w jakiej skali zostało zrobione.


Programy z serii Efemerydy

Dodatkiem do Wielkiego Atlasu Nieba jest pakiet trzech programów wyliczających efemerydy Księżyca, planet i planetoid. Zaletami tych programów są:
Programy możesz pobrać tutaj:


Publikacje

W Uranii nr 5/2006 (725) ukazał się mój artykuł pt. "Wzajemne zakrycia planet". Możesz ściągnąć ten artykuł w jednym z następujących formatów: pdf, doc, rtf.


Różności

BinWiz

Zdarza się, że trzeba podejrzeć zawartość konkretnego bajtu w pliku nietekstowym, pliku który może mieć wielką pojemność (np. jakiegoś katalogu gwiazd). Typowe edytory tekstowe mogą w takim wypadku zawieść. Przydać się w tej sytuacji może BinWiz, przeglądarka zawartości plików bajt po bajcie, obsługująca błyskawicznie pliki do 2GB, wyświetlająca numer i wartość (ascii, szesnastkowo i dziesiątkowo) poszczególnych bajtów.
Teraz dostępna nowsza wersja (maj 2007) uzupełniona o dodatkową funkcję przeglądania zawartości po dwa lub cztery bajty jednocześnie w trybie dziesiątkowym - przydatne szczególnie gdy zawartością pliku są liczby całkowite 2 lub 4-bajtowe (word, cardinal).

Program można pobrać tutaj: BinWiz.exe - 350 kB